National Rankings

Final 2021 National Rankings

SUP Virtual National Ranking
2
FlagPaddler NamePointsGender_Age_Spring 4 kmSprint 500mSprint 1000mSprint 2000mPaddle BattleFastest FiveEnduranceDownwindDistanceCanada Cup
4
Michael Taber731.9M50-6489.386.590.391.3100.087.4----91.595.7
5
Danielle Holdsworth692.2F35-49100.0100.0100.0100.0--92.2----100.0100.0
6
Sylvain St-Cyr663.1M50-6488.690.694.7100.0--95.5----99.194.7
7
Ryan Cuthbert653.8M35-4987.188.391.2----94.7100.0--97.794.9
8
Robyn Bell644.6F20-3491.287.383.4----100.0100.0100.082.7--
9
Bruno Turcotte627.9M50-6484.492.092.9--86.289.8----95.787.0
10
Jeff Cowen 613.5M35-4974.684.091.9----95.8--83.291.792.4
11
Dan Miller 590.5M35-4997.5100.097.8----100.0--95.2--100.0
12
Ryan Blake582.7M35-4993.997.7100.0----96.4----97.397.3
13
Dmitri Tsvetkov567.0M35-4990.494.096.5----89.5----100.096.7
14
Cory Richardson561.2M20-3486.591.594.1----99.5----93.995.6
15
Wendy Tillett556.6F50-6495.692.391.0----88.2----94.195.4
16
Megan Sheppard552.2F35-4995.793.791.092.7--86.1----93.0--
17
Ariel Amaral544.5F35-4990.891.993.8----85.3----88.894.0
18
Jana Miceli543.0F35-4987.389.487.0----98.8----91.189.4
19
Tara Imerson526.3F50-6488.488.188.3----79.9----90.890.9
20
Trevor Quinton452.1M35-4988.488.788.1----91.8----95.2--
21
Austin Vennetti437.7M20-3486.088.390.8----85.3----87.4--
22
Rob Cynowa431.9M35-4985.187.490.5----84.5----84.4--
23
Alanna Gregor423.7F35-4986.983.281.7----81.5----90.3--
24
Chris McCurrach417.3M50-6478.288.7------92.7----75.182.6
25
Greg Ainslie412.7M35-4979.078.387.0----84.0----84.5--
26
Marie-Eve Ménard412.5F35-4973.876.983.2----92.3----86.3--
27
MEGAN CYNOWA404.1F35-4983.980.482.1----79.9----77.8--
28
Christy Grack386.5F50-6461.158.364.2----67.9----68.166.9
29
Jake Davidson377.7M35-49--94.5------92.3--93.6--97.3
30
Sean Haddow355.8M50-6468.774.675.8----71.0----65.8--
31
Suzanne Errico Simpson353.7F35-4975.373.373.6----63.4----68.2--
32
Ash Adams351.1M35-4989.4--------93.9--100.067.8--
33
JP Ippolito 331.4M35-4982.079.083.1----------87.3--
34
Billy Williams 259.1M35-4979.089.2------90.9--------
35
Maxwell Ackford254.7M20-3482.581.6------------90.5--
36
Denise Lannin234.7F35-4959.564.061.0----------50.2--
37
Allison Reid230.0F50-6488.471.2------------70.3--
38
Darrell skolly226.4M35-4969.876.9------------79.7--
39
Brad Petrus188.4M35-4993.495.1----------------
40
Sarah Powell161.9F50-6442.840.541.3----------37.3--
41
Mike Noon129.2M35-49----65.8----63.4--------
42
Tim Oliver100.0M35-49100.0------------------
43
Art Vandelay76.2M50-64------------------76.2
44
Suzanne Furst62.0F50-64----62.0--------------
OC-1 Virtual National Ranking
2
FlagPaddler NamePointsGender_Age_Spring 4 kmSprint 500mSprint 1000mSprint 2000mPaddle BattleFastest FiveEnduranceDownwindDistanceCanada Cup
4
Rob Kavcic600.0M35-49100.0100.0100.0----100.0----100.0100.0
5
Lamond Lee560.0M35-4996.294.896.1----93.5----89.689.8
Prone Virtual National Ranking
2
FlagPaddler NamePointsGender_Age_Spring 4 kmSprint 500mSprint 1000mSprint 2000mPaddle BattleFastest FiveEnduranceDownwindDistanceCanada Cup
4
Sharon Purdy600.0F65+100.0100.0100.0----100.0----100.0100.0
5
Ian Hu575.0M35-49100.0100.075.0----100.0----100.0100.0
6
Rob Kavcic 100.0M35-49----100.0--------------

*Points are based on race result relative to the gender leader in each craft category, adjusted for the credibility of your entry. More information.