National Rankings

SUP Virtual National Ranking
2
FlagPaddler NamePointsGender_Age_Spring 4 kmSprint 500mSprint 1000mSprint 2000m
Paddle Battle
Fastest FiveEnduranceDownwindDistanceCanada Cup
4
Danielle Holdsworth486.6F35-4996.398.4100.0----91.8----100.0--
5
Daniel Miller480.8M35-4991.1100.097.1----100.0----92.6--
6
Tara Imerson434.8F50-6487.182.092.5----83.5----89.7--
7
Tim Oliver398.2M35-49100.098.2100.0----------100.0--
8
Julia Barnes382.4F35-4995.798.495.7----------92.6--
9
Sylvain St-Cyr350.5M50-6490.085.688.0----86.8--------
10
Megan Sheppard343.0F35-4991.584.7------81.3----85.5--
11
Michael Taber336.2M50-6489.278.583.5----85.1--------
12
Ariel Amaral335.1F35-4972.582.8----------90.189.6--
13
Megan Cynowa310.7F35-4979.279.3------75.3----76.9--
14
Jessica Rando300.0F35-49100.0100.0----------100.0----
15
Doug Vojtko299.8M35-4977.775.176.7----------70.3--
16
Sean Haddow299.0M50-6474.572.274.9----77.4--------
17
Rob Kavcic275.5M35-4991.990.493.1--------------
18
Brad Petrus272.4M35-4993.187.0------------92.3--
19
Paul Garnier270.8M50-6466.769.671.0----------63.5--
20
Ash Adams269.3M35-4980.988.5----------100.0----
21
Dmitri Tsvetkov260.0M35-4987.185.2------------87.7--
22
Jana Miceli258.8F35-4984.984.389.6--------------
23
Ryan Cuthbert258.3M35-4986.284.7------------87.3--
24
Mike Noon253.9M35-4960.356.567.2----69.9--------
25
Maxwell Ackford253.4M20-3486.382.1------------85.0--
26
David McMillan250.3M35-4987.981.7------------80.7--
27
Trevor Quinton249.7M35-4987.079.7------------83.0--
28
Alanna Gregor249.4F35-4982.683.6------83.3--------
29
Brianna Anderson248.3F35-4978.884.7------------84.8--
30
Dan Dakin246.6M35-4987.475.5------------83.8--
31
Dr. Rob239.1M35-4982.080.1------------77.0--
32
Michael Kopp238.7M50-6485.074.779.0--------------
33
Sharon Purdy232.0F65+75.774.6------------81.8--
34
Chris McCurrach224.9M50-6474.076.7------------74.3--
35
Adrian Hougham219.1M35-4967.273.578.4--------------
36
Robb Hobbs218.5M35-4964.673.680.3--------------
37
Sophie Le gall189.6F35-4955.068.466.2--------------
38
Genna Flinkman184.5F35-4989.195.4----------------
39
Wendy Tillett 184.2F50-6493.890.4----------------
40
Ian Connor176.7M35-4991.085.6----------------
41
Ryan Blake176.3M35-4988.887.5----------------
42
Cory richardson169.8M20-3483.786.1----------------
43
Billy Williams 168.8M35-4983.285.6----------------
44
Chris Buott168.4M35-4985.483.0----------------
45
Mike Casey166.7M50-6487.479.3----------------
46
Jeff Cowen166.3M35-4987.079.3----------------
47
Melissa Warner157.1F20-3476.480.7----------------
48
J.P Ippolito157.0M35-4977.379.7----------------
49
Michelle155.4F50-6480.175.3----------------
50
Charles Garabedian154.6M35-4979.974.7----------------
51
Adam Schmeler 153.5M35-4974.678.9----------------
52
Craig M Wilson147.4M50-6477.769.7----------------
53
Kristin Zabos144.6F20-3472.372.3----------------
54
Dan Zucconi144.4M35-4969.375.1----------------
55
Jacqueline Pinsonneault
143.9F50-6477.366.6----------------
56
Greg Ainslie140.4M35-4970.170.3----------------
57
Denise Lannin135.8F35-49--69.166.7--------------
58
Anna Togias132.8F35-49----68.8----64.0--------
59
Sarah Powell120.9F50-6460.160.8----------------
60
Mike Saunders118.8M50-6458.959.9----------------
61
Suzanne Furst118.4F50-6459.758.7----------------
62
Christy Grack Wilson111.6F35-4959.652.0----------------
63
Andrew Brewer101.1M35-4951.050.1----------------
64
Brandy Beveridge100.0F35-49----------100.0--------
65
Evan Trafford90.4M20-34--90.4----------------
66
Lisa Champion85.6F50-6485.6------------------
67
Allison Reid83.0F50-6483.0------------------
68
Darrell Skolly80.6M35-4980.6------------------
69
Christine Lefebvre80.5F35-49----------80.5--------
70
Bruno Turcotte68.0M50-64--68.0----------------
OC-1 Virtual National Ranking
2
FlagPaddler NamePointsGender_Age_Spring 4 kmSprint 500mSprint 1000mSprint 2000m
Paddle Battle
Fastest FiveEnduranceDownwindDistanceCanada Cup
4
Tim Oliver400.0M35-49100.0100.0----------100.0100.0--
5
Carole Fullerton399.8F50-64100.0100.0------100.0----99.8--
6
Rob Kavcic377.8M35-4990.094.8100.0----------92.9--
7
Stella Gan376.3F35-4991.888.6----------100.095.9--
8
Daniel Miller294.5M35-4995.299.999.4--------------
9
Christine Lefebvre293.4F35-4996.297.2------------100.0--
10
Marianne Tai285.2F35-4991.493.8100.0--------------
11
Rod Albrough211.0M50-6475.873.9------------61.4--
12
Lisa Champion184.4F50-64--85.9------------98.5--

*Points are based on race result relative to the gender leader in each craft category, adjusted for the credibility of your entry. More information.

View 2020 season rankings here